Засилен контрол върху всички клиники, които извършват процедури по репродуктивна медицина, финансирани от държавата. Това предвиждат мерки, които готви Министерството на здравеопазването с цел по-голяма прозрачност на асистираната репродукция у нас. Организации и специалисти в сферата, оповестиха обсъжданите промени в отговор на обвиненията за злоупотреби от страна на клиники, извършващи ин-витро процедури.
Фондът за асистирана репродукция е създаден през 2009г. Дотогава процедурата „ин витро“ е била твърде скъпа за много от семействата в България.
МАРИЯ ЖЕКОВА СДРУЖЕНИЕ „ЗАЧАТИЕ“: Другите хора теглиха кредити за коли и жилища, ние теглихме кредити за бебета. И някои от нас все още си изплащат неродените деца.
Днес децата, родени по този метод у нас, са над 5000. Максим е една от тези усмивки, носещи щастие на своите родители.
ПЕТЪР КАЛЧЕВ: И фондът помага. И вярвайте ми, там администрацията е сведена до минимум и пътят, по който се дават парите е много къс и бързо се случва това.
По предложение на директора на фонда д-р Мария Георгиева се предвижда клиниките по репродуктивна медицина да бъдат подлагани на по-строг контрол.
Д-Р ГЕОРГИ СТАМЕНОВ АГ СПЕЦИАЛИСТ: Всеки център, направил 250 ин витро процедури по фонда, моментално подлежи на една обстойна проверка за тия 250 пункции.
Част от обвиненията срещу клиниките по репродуктивна медицина са свързани с нелегална продажба на дарени яйцеклетки. Мария, която е замразила свои , няма подобни притеснения .
МАРИЯ МИЛАНОВА: 35, на колкото съм аз, е един перфектен момент ние да съхраним яйцеклетки, за да може след това да сме спокойни, че имаме здрави деца. Не просто да гледаме деца, а те да са здрави.
Донорството е друга възможност за семействата с репродуктивни проблеми. Дарените яйцеклетки у нас за последните 4 години са близо 3000.
ВАЛЯ ПОПОВА ДОНОР НА ЯЙЦЕКЛЕТКИ: Когато информацията е на лице, когато информацията е достатъчно достъпна и достоверна, решението се взима, когато си готов, когато истински го усетиш със сърцето си.